Punane Rooibos tee - kofeiinivaba tee

14.11.2022
Punane Rooibos tee - kofeiinivaba tee

Tehniliselt ei ole Rooibos tõeline tee. See tuleneb taimes Aspalathus Linearis, mitte Camellia taimedest, millest toodetakse traditsiooniliselt teed. Nimi Rooibos tuleneb Aafrika slängist hollandikeelsele sõnale “punane põõsas”.

Rooibos taim on väike põõsjas taim, mis kasvab ainult Lõuna- Aafrikas. Põõsas kasvab igal pool ½ kuni 1 meetri kõrguseksja on väga tihedate nõeljate lehtedega. Lehed on rohelised, kuid muutuvad iseloomulikult punaseks peale kääritamist.

Rooibos seemned on väga hinnalised, kuna taim toodab neid vähe. Need seemned tulevad viljast välja niipea, kui see on küps, tehes saagi korjamise raskemaks. Paljud talunikud kontrollivad jätkuvalt sipelgapesasid Rooibosi seemneid otsides.

See on küllaltki õrn taim ja selle harimine ei ole muutunud palju aastate jooksul. Taimed kasvavad lopsakalt, kui neid jäetakse nende looduslikku pinda kasvama. Rooibosi kasvatamine on olnud alati väga looduslähedane ja jääb ka nii tänapäeval.

Kohalikud teavad juba pikka aega, et Rooibosi saab kasutada maitsva joogi valmistamiseks, kuid seda alles “avastati” 1904. aastal Venemaa immigrandi Benjamin Ginsbergi poolt. Ta oli asunik piirkonnas ja leidis tee nii nauditava olevat, et see peaks olema kättesaadav inimestele kõikjal. Ta oli esimene, kes turustas Rooibos teed. 

Rooibos tee on eristatavat punast värvi ja selle maitse on samuti unikaalne oma magusa kergelt pähklimaitsega. Selle meeldiv maitse ja mitmed tervislikud omadused on aidanud Rooibosil muutuda populaarseks teeks üle kogu maailma. Ta on endiselt üsna “uus” aga järjest enam inimesi on hakanud armastama seda unikaalset punast teed.

Rooibosi populaarsus on kasvanud mitte ainult selle imelise värvi ja maitse poolest aga ka kõigi nende imeliste tervisele kasulike omaduste tõttu.

Rooibos ei sisalda kofeiini ja on madala parkainesisaldusega, seega saab seda nautida kogu päeva ilma ebameeldiva kõrvalmõjuta. See muudab samuti selle suurepäraseks teeks rasedatele naisterahvastele ja imetavatele emadele.

Erinevad uuringud on selgitanud välja paljud terviseprobleemid, mida saab ravida Rooibosi teed juues: 
- Leevendab ärritusi, peavalusid, närvipingeid ja unetust.
- Toimib antispasmilise toimeainena, leevendades kõhukrampe ja koolikuid imikutel.
- Saab kasutada heinapalaviku, astma ja ekseemide raviks.
- Otse nahale määrides aeglustab see vananemisprotsesse.
- Tugevdab immuunsussüsteemi. 

Rooibos tee ei sisalda oksaalhapet, nii et seda saavad ohutult kasutada ka inimesed, kel on soodumus neerukivideks.

Tee sisaldab paljusid mineraale nii et seda saab pidada arvestatavaks toitelisaks:

  • Vask
  • Raud
  • Kaalium
  • Kaltsium
  • Floriid
  • Tsink
  • Mangaan
  • Alfa- hüdroksühape (suurepärane nahale)
  • Magneesium